Първа събота

„Твоето слово е светилник за нозете ми”

Това беше съдбоносно време в живота ми. След като се дипломирах в гимназията „Такома Академи“, Мериленд, САЩ, реших да продължа образованието си в колежа „Ла Сиера“ (сега университет) в Калифорния, на повече от 4100 км разстояние. Когато се впуснах в този нов и важен етап от своя живот, моят баща ми изпрати кратко писмо със следния цитат, преписан с неговия почерк:

„Всяка сутрин посвещавай себе си на Бога; направи това найпървото си и главно задължение. Нека твоята молитва бъде: „Вземи ме, о, Господи, и нека стана напълно Твой. Поставям всичките си планове в Твоите нозе. Употреби ме днес в служба за Тебе. Остани с мен и нека всичко, което извърша, да бъде извършено чрез Теб”. Това е нещо, което трябва да се прави всекидневно. Всяка сутрин посвещавай себе си на Бога за съответния ден. Предавай всичките си планове на Него, за да бъдат осъществени или отхвърлени според както Неговото Провидение ще ти посочи. Така ден след ден можеш да предаваш живота си в ръцете на Бога и по този начин той ще бъде оформян все повече според живота на Христос“.

Не само ценях времето и грижите, които баща ми прояви, споделяйки този текст с мен, но и беше толкова прекрасно да получа подобно въздействащо духовно наставление от Духа на пророчеството. От този момент нататък писанията на Елън Уайт станаха много скъпи за мен.

Години наред пазех този преписан на ръка цитат в своята Библия, докато това скъпоценно издание не се изгуби някъде. Преди години помолих баща ми да препише същия цитат и все още имам тази втора версия на писмото му в моята Библия. Наистина какъв скъпоценен цитат и напомняне за духовната загриженост на баща ми към мен! Никога не отхвърляйте като несъществени духовното си посвещение и вложеното време за вашите деца. То ще ви се отплати с духовни дивиденти чрез влиянието и силата на Светия Дух.

Силата на Божието Слово

Когато се посвещаваме на Бога и предаваме плановете си на Него ежедневно, колко важно е да отделяме време, за да Го слушаме да говори чрез Библията. „Твоето слово е светилник за нозете ми и виделина на пътеката ми“ (Псалми 119:105, ББД 1940).

В днешния свят много хуманистични философии, борещи се за нашето внимание, в крайна сметка ни водят по много мрачен път. Но достоверността на Божието Слово е доказана. То осветява нашия път и ни дава надеждна, божествена посока. Предоставя самата основа за поддържане и развитие на връзката ни с Исус Христос и ни учи как да водим един живот, който Той е промислил за нас. То е Христовото Живо Слово – вечна истина, превишаваща всички човешки култури, като издига културата на небето.

Когато се сблъсква със Сатана, Исус смело заявява: „Не само с хляб ще живее човек, но с всяко слово, което излиза от Божиите уста“ (Матей 4:4). Тези думи ни разкриват, че всяка част от Писанието е важна. Да, ние не твърдим, че Бог е диктувал Библията дума по дума, но я приемаме като напълно вдъхновена: „И така, пророческото слово става още по-достоверно за нас; и вие добре правите, че внимавате в него като в светило, което свети в тъмно място (…) И това да знаете преди всичко, че никое пророчество в Писанието не е собствено обяснение на пророка на Божията воля; защото никога не е идвало пророчество по човешка воля, 9 а святите човеци са говорили от Бога, движени от Светия Дух“ (2 Петър 1:19-21).

Основополагаща Истина

Докато се моли за Своите ученици (и за нас), Христос посочва силата на Словото, когато заявява: „Освети ги чрез истината. Твоето слово е истина” (Йоан 17:17).

В свят, където истината се счита за нещо относително, зависещо от индивидуалния житейски опит, Христос смело обявява, че Неговото Слово, Библията, е стабилна, непроменима истина. Чрез силата на Светия Дух Неговата истина действа върху сърцата ни, като ни променя и освещава.

Ето защо Библията е основополагаща за християнския начин на живот. Тя ни дава идентичност като последователи на Христос (вж. Матей, 5 глава). Предоставя ни благочестиви примери за подражание и разкрива, че „пътят на коварните е неравен“ (Притчи 13:15). Осигурява вечна мъдрост, прави ни „мъдри за спасение“ (2 Тимотей 3:15), но въпреки това е достатъчно проста, така че дори и дете може да я разбере. Посредством историята и пророчествата виждаме как Бог е водил хората в миналото и сме уверени, че това, което предстои, наистина ще се сбъдне (Исус Навин 21:45; 2 Коринтяни 1:20). От страниците на Писанието научаваме за своя произход и за участта си (Битие 1:1; Откровение 21:1,7; Откровение 22:17).

Посредством Библията и молитвата ние опознаваме Бога. „Ако искате да се запознаете със Спасителя, изучавайте Свещените Писания” – ни се казва в книгата „Пътят към Христос”. „Изпълнете цялото си сърце с Божиите слова. Те са живата вода, която може да утоли вашата палеща жажда. Те са живият хляб, който идва от небето.”

Елън Уайт допълва: „Библията не е написана само за учените. Напротив, тя е за обикновените хора. Великите истини, необходими за спасението, са изложени ясно като на слънчева светлина по пладне; и никой не може да се обърка или да загуби пътя, освен онези, които следват собствените си становища вместо ясно разкритата Божия воля”.

След това тя предупреждава: „Не бива да приемаме свидетелството на който и да било човек по отношение на това какво учат Писанията, а трябва да изучаваме Божиите думи лично за себе си”.

Тя сама тълкува себе си

Този метод се подкрепя от историческия (или историко-граматическия) подход за четене на Божието Слово, както е описано в гласувания от световната църква документ: „Методи за изучаване на Библията“. Този внимателно проучен метод за библейско изучаване позволява на Библията сама да тълкува себе си, а не да я тълкуват отделният човек или съответната култура, насърчавайки читателите да изучават Библията с критично око. Историко-граматическият метод е разяснен по-подробно в книгата „Великата борба“:

„Езикът на Библията трябва да се обяснява според буквалното му значение, освен ако не е употребен символ или образ (…) О, ако хората биха поискали да приемат Библията така, както гласи, ако нямаше лъжливи учители, подвеждащи, заблуждаващи и объркващи умовете им, тогава би се извършило дело, което ще зарадва ангелите и ще доведе в Христовата кошара десетки хиляди, блуждаещи сега в заблуда и мрак”.

Векове наред верните мъже и жени са поемали големи рискове при приемането на Библията така, както тя гласи. Някои дори са дали живота си заради своята вярност към Писанието. Днес самата книга е лесно достъпна. Всяка година се отпечатват повече от 100 милиона Библии, а YouVersion – приложението за изтегляне на Библията онлайн, е свалено повече от 100 милиона пъти. И то е само част от множеството други налични онлайн версии.

Вярване в Божието Слово

Да, много хора смятат, че е важно да притежават Библията, но колко от тях вярват, че е важно да я четат, да размишляват върху нея и да следват нейните съвети?

Евреите от Берея определено са смятали така. „И беряните бяха по-благородни от солунците, защото приеха учението без всякакъв предразсъдък и всеки ден изследваха Писанията да видят дали това е вярно“ (Деяния 17:11).

Ние също можем да постъпваме така. Ежедневното изучаване на Библия, придружено от молитва, е основата на нашата духовна опитност. Ако не се свързваме с небето, за нас е невъзможно да израстваме духовно (вж. 2 Петър 3:18). Но каква привилегия само имаме да се обръщаме към Бога ежденевно, знаейки, че Той копнее да общува с нас!

Стремя се всеки мой ден да започва с молитва на колене веднага след като стана от леглото. Поставям се в Божиите ръце, молейки за мъдрост и за Светия Дух в моя живот. Господ никога няма да се провали в Своята грижа за нас. Опитвам се да чета от Библията по систематичен начин, като следвам плана за четене „Вярвайте на пророците Му”, както и други части на Библията, а след това чета и от Духа на пророчеството. Открих, че е полезно да изучавам съботноучилищния си урок и други форми на учебни ресурси, които укрепват ходенето ми с Господа.

Винаги се моля, преди да чета Божието Слово, тъй като изучаването на Библията никога не бива да се извършва без молитва и се моля за водителството на Светия Дух. Толкова съм благодарен за „Писаното Слово“, което е писмено въплъщение на „Живото Слово“ – Исус Христос.

Като християни адвентисти от седмия ден не позволявайте на никого да ви разубеди колко важно е ежедневното изучаване на боговдъхновеното писано Слово. Пийте от дълбоките истини на Писанието и наставленията, съдържащи се в Духа на пророчеството. Вашият духовен живот ще бъде неимоверно обогатен. Докато общуваме с Бога, Той ще ни преобразява, както е направил с Енох, ако ежедневно ходим с Него. Посредством Библията и молитвата ние опознаваме Бога.

„В апогея на живота си на активен труд Енох упорито поддържаше своето общение с Бога. Колкото по-големи и по-належащи бяха неговите задачи, толкова по-постоянни и ревностни бяха молитвите му (…) Той се оттегляше, за да прекарва известен период в усамотение, гладувайки и жадувайки за онова божествено познание, което единствено Бог можеше да му даде. Общувайки по този начин с Бога, Енох все повече и повече започваше да отразява Божия образ. (…)

И ние трябва да ходим с Бога. Правейки това, лицата ни ще бъдат озарени от яркостта на Неговото присъствие (…) ще говорим за Неговата сила, като казваме: „Слава на Бога. Благ е Господ и благо е словото на Господа!“ (…) И тези, които ще бъдат преобразени в края на времето, ще бъдат същите, които са общували с Бога на земята.”

Каква удивителна привилегия имаме – да общуваме с Бога всеки ден чрез дадените ни от Него възможности. И каква радост е да знаем, че един ден скоро Той ще дойде, за да ни отведе у дома.

Тед Н. С. Уилсън е президент на световната Църква на адвентистите от седмия ден

Vintage photo created by jcomp – www.freepik.com