Как може човек да се оправдае пред Бога? Как е възможно да бъде направен грешникът праведен? Единствено чрез Христос можем да бъдем доведени в хармония с Бога, със светостта. Но как трябва да дойдем при Христос? Мнозина задават същия въпрос, какъвто и множествата на Петдесетница, когато, осъзнали греховността си, извикаха: “Какво да направим?” Първите думи от отговора на ап. Петър бяха: “Покайте се” (Деяния 2:38). При друг един случай наскоро след това той каза: “Покайте се и се обърнете, за да се заличат греховете ви…” (Деяния 3:19)
Покаянието включва скръб за греха и отказване от него. Не можем да се избавим от греха, докато не видим гибелната му същност; докато не се отречем от него в сърцето си, не е възможно да настъпи никаква реална промяна в живота.
Много хора не успяват да разберат истинското естество на покаянието. Те съжаляват, че са съгрешили и дори правят една външна реформа, понеже се страхуват, че вършенето на зло ще докара страдания на самите тях. Но това не е покаяние в библейския смисъл на думата. Те оплакват по-скоро страданието, отколкото греха. Такава бе и скръбта на Исав, когато видя, че първородството е завинаги изгубено за него. Валаам, ужасен от ангела, който стоеше на пътя му с изтеглен меч, призна вината си, уплашен за своя живот; но нямаше никакво истинско разкаяние за греха, никаква истинска промяна на намеренията, нито отвращение от злото. След като предаде своя Господ, Юда Искариотски възкликна: “Съгреших, че предадох невинна кръв” (Матей 27:4).
Тази изповед бе предизвикана от чувството му за вина; от ужасното усещане за осъждение и от страшното очакване на присъдата. Последиците, които трябваше да дойдат като резултат от неговия грях, го изпълваха с ужас. Но това не беше дълбоката, съкрушаваща сърцето скръб, задето бе предал непорочния Божи Син и се беше отрекъл от Светия израилев. Когато пострада от Божиите присъди, фараонът призна греха си, за да избегне по-нататъшното наказание, но се върна към своето открито непокорство и предизвикателство към Небето веднага щом язвите престанаха. Всички тези хора съжаляваха и оплакваха резултатите от греха, но не скърбяха за самия грях.
Когато обаче сърцето се поддаде на влиянието на Божия Дух, съвестта ще бъде пробудена и грешникът ще схване нещо от дълбочината и светостта на Божия закон, който е основата на Божието управление на небето и земята. Тази “светлина, която осветява всеки човек, идващ на света” (Йоан 1:9), озарява тайните кътчета на душата и скритите в мрака неща излизат наяве. Убеждението завладява ума и сърцето. У грешника се появява чувство за праведността на Йехова и той се изпълва с ужас пред възможността да се появи със своята вина и развала пред Изпитателя на сърцата. Вижда Божията любов, красотата на светостта, радостта от чистотата; копнее да бъде очистен и връзката му с Небето да бъде възстановена.
Молитвата на Давид след неговото падане в грях илюстрира истинската скръб за извършеното зло. Покаянието му беше искрено и дълбоко. Нямаше никакъв опит за смекчаване на вината; никакво желание за избягване на заплашващата присъда не вдъхновяваше неговата молива. Давид виждаше чудовищността на своето престъпление; виждаше осквернението на душата си; отвращаваше се от греха си. Той се молеше не само за прошка, но и за очистване на сърцето. Копнееше за радостта от светостта да бъде възстановена хармонията и общението му с Бога. Ето какъв беше езикът на душата му:
“Блажен оня, чието престъпление е простено, чийто грях е покрит. Блажен оня човек, комуто Господ не вменява беззаконие и в чийто дух няма измама.” (Псалми 32:1,2)
“Смили се над мене, Боже, според милосърдието Си; според множеството на благите Си милости изличи беззаконията ми… Защото престъплението си аз признавам и грехът ми е винаги пред мене… Поръси ме с исоп и ще бъда чист; измий ме и ще стана по-бял от сняг… Сърце чисто сътвори в мене, о, Боже, и дух постоянен обновявай вътре в мене! Не ме отхвърляй от присъствието Си и ме подкрепяй с Твоя освобождаващ Дух… Избави ме от виновността за кръвта, о, Боже, Ти, Боже на моето спасение! И езикът ми ще пее високо за Твоята правда.” (Псалми 51:1-14)
Покаяние като това не можем да постигнем със собствени сили; то се получава единствено от Христос, Който “се възнесе нависоко и даде дарове на хората”.
Точно тук е точката, където мнозина грешат и затова не успяват да приемат помощта, която Христос желае да им даде. Те смятат, че не могат да дойдат при Него, ако най-напред не са се покаяли и че покаянието подготвя пътя за прощаването на греховете. Вярно е, че покаянието трябва да предшества прощението на греховете; защото само съкрушеното, разкаяно сърце може да почувства нуждата от Спасител. Но трябва ли грешникът да чака да се разкае, преди да дойде при Исус? Трябва ли покаянието да бъде пречка за идването му при Спасителя?
Библията не ни учи, че грешникът трябва да се покае, преди да може да обърне внимание на Христовата покана: “Елате при Мене, всички отрудени и обременени, и Аз ще ви успокоя” (Матей 11:28). Към истинско покаяние води само спасяващата сила,която извира от Христос. В едно свое изказване ап. Петър изясни този въпрос на израилтяните така: “Него Бог издигна с десницата Си да бъде Княз и Спасител, за да даде покаяние на Израил и прощение на греховете” (Деяния 5:31). Както не можем да се покаем, без Христовият Дух да пробуди съвестта, така не можем и да получим прощение без Христос.
Той е Източникът на всяка праведна подбуда. Той е единственият, Който може да всади в сърцето вражда против греха. Всяко желание за истина и чистота, всяко убеждение в нашето собствено себелюбие, е доказателство, че Неговият Дух въздейства върху сърцата ни.
Исус беше казал: “Когато бъда издигнат от земята, ще привлека всички човеци при Себе Си” (Йоан 12:32). Христос трябва да бъде разкрит пред грешника като Спасител, Който умира за греховете на света. Като гледаме Божието Агне, висящо на Голготския кръст, тайната на изкуплението започва да се разкрива пред нашите умове, а Божията доброта ни довежда до покаяние. С това, че умря за грешниците, Христос разкри една любов, която човешкият ум не може да схване; и когато грешникът вижда тази любов, тя смекчава сърцето му, оставя трайно въздействие върху ума му и пробужда разкаяние.
Вярно е, че понякога хората се засрамват от своите погрешни пътища и се отказват от някои лоши навици, преди още да осъзнаят, че всъщност Христос ги привлича към Себе Си. Но винаги когато правят усилие в тази насока от искрено желание да вършат правото, всъщност Христовата сила е, която ги привлича. Едно влияние, което те не съзнават, работи в душата им, съвестта им се пробужда и техният живот се променя. И когато Христос обърне вниманието им върху кръста, за да видят Онзи, Когото техните грехове са проболи, тогава заповедта засяга съвестта им. Пред тях се разкрива нечестието на собствения им живот и дълбоко стаения в душата грях. Те започват да разбират по нещо от Христовата правда и възкликват: “Какво е грехът, та изисква такава жертва за освобождаването на всички, които са му се подчинили. Необходима ли беше тази любов, такава жертва, всички тези унижения, за да не загинем, но да имаме вечен живот?”
Грешникът може да се съпротиви на Божията любов, може да откаже да бъде привлечен към Христос; но ако не се противопоставя, ще бъде привлечен при Него; познанието на спасителния план ще го доведе в подножието на кръста в покаяние за неговите грехове, причинили страданията на милия Божи Син.
Същият Божествен Разум, Който действа в цялата природа, говори и на човешките сърца, създавайки неизразим копнеж за нещо, което те не са притежавали досега. Нещата на този свят не могат да задоволят техния копнеж. Божият Дух ги умолява да потърсят онова, което единствено може да даде мир и почивка благодатта на Христос и радостта от светостта. Чрез видими и невидими влияния нашият Спасител е непрестанно на работа, за да отклонява умовете от удоволствията на греха, не можещи да задоволят човека, и да ги напътва към безконечните благословения, които в Него могат да станат техни. Към всички тези души, напразно стремящи се да пият от разпуканите щерни на този свят, е адресирана Божествената вест: “Който е жаден, нека дойде. И който иска, нека пие свободно от водата на живота” (Откровение 22:17).
Хора, копнеещи в сърцето си за нещо по-добро от онова, което този свят може да ви даде, разпознайте в този свой стремеж Божия глас, говорещ на вашите души! Молете Го да ви даде покаяние, да ви разкрие Христос в Неговата безпределна любов, в Неговата съвършена чистота. В живота на Спасителя намираме съвършено изявени принципите на Божия закон любовта към Бога и към човека. Милост, безкористна любов това бе Неговият живот. Само като гледаме Спасителя, само когато светлината, излъчваща се от Него пада върху нас, можем да видим себелюбието на собственото си сърце.
Може да сме се ласкали като Никодим, че водим безукорен живот, че имаме добър, морален характер и няма нужда да смиряваме сърцето си пред Бога като обикновените грешници; но когато светлината, излъчваща се от Христос, освети душата, ще видим колко сме били нечисти всъщност; ще можем да различим себелюбието в подбудите и враждата против Бога, опетнявали всяка потъпка от нашия живот. Тогава ще разберем, че собствената ни праведност е наистина като омърсена дрипава дреха и че единствено Христовата кръв може да ни очисти от осквернението на греха и да обнови сърцата ни по Негово подобие.
Един-единствен лъч от Божията слава, един проблясък от Христовата чистота прави да изпъква болезнено всяко петно на осквернение и оголва безобразието и дефектите на човешкия характер; прави очевидни несвятите желания, неверността на сърцето, нечистотата на устните. Делата на невярност от страна на грешника, който не признава Божия закон, биват ясно изложени пред неговото духовно зрение и духът му бива поразен и сломен под влиянието на изпитващия Божи Дух. Той се отвращава от себе си, като вижда чистия и неопетнен характер на Христос.
Когато видя славата, обкръжаваща изпратения му небесен вестител, пророк Даниил бе завладян от чувството за собствената си слабост и несъвършенство. Описвайки въздействието от тази удивителна сцена, той каза: “Не остана сила в мене; защото енергията ми се обърна в тление, та останах съвсем безсилен” (Данаил 10:8). Така докосната, душата ще намрази своето себелюбие, ще се отврати от своя егоизъм и ще се стреми чрез Христовата правда към онази чистота на сърцето, която хармонира с Божия закон и с Христовия характер.
Ап. Павел писа, че “според правдата, която е от закона” т.е. доколкото се касае за поведението бил “непорочен” (Филипяни 3:6); но когато прозрял духовния характер на закона, се видял грешник. Съдейки по буквата на закона, както хората обикновено го прилагат за външните прояви на живота, ап. Павел наистина се беше въздържал от грехове; но когато погледна в дълбините на святите предписания и се видя такъв, какъвто Бог го вижда, тогава смирено наведе глава и изповяда своята вина. Каза: “Някога бях жив без закона; но когато дойде заповедта, грехът оживя, а аз умрях” (Римляни 7:9). Когато видя духовното естество на закона, грехът се яви пред него в истинската си грозота и отвратителен вид и цялото високомерие на Павел изчезна.
„Пътят към Христа“, Е. Уайт